Europa League: Alexandru Cicâldău a dat o pasă de gol, dar Galatasaray a fost eliminată de Barcelona (Rezultate)

Alexandru Cicâldău, mijlocașul echipei Galatasaray, a dat o pasă de gol în meciul cu Barcelona, dar catalanii au reușit să revină (2-1) și să obțină calificarea în sferturile Europa League. În tur, scorul a fost 0-0.

Alexandru CicaldauFoto: Profimedia via DigiSport

Gazdele au deschis scorul prin Marcao (’28, după o centrare din corner a lui Cicâldău), dar catalanii au obținut calificarea grație golurilor marcate de Pedri (’37) și Aubameyang (’49).

Olimpiu Moruţan, celălalt român de la Galatasaray, a intrat pe teren în minutul 74. În acelaşi minut, Cicâldău a fost înlocuit cu Dervisoglu.

Europa League, rezultatele înregistrate în optimi

Bayer Leverkusen vs Atalanta 0-1 (2-4 la general)

A marcat: Boga ’90+2.

La oaspeţi, Valentin Mihăilă a rămas pe banca de rezerve.

Steaua Roşie Belgrad vs Glasgow Rangers 2-1 (2-4 la general)

Au marcat: Ivanic ’10, El Fardou Ben ’90+3 (p) / Kent ’56.

Monaco vs Braga 1-1 (1-3 la general)

Au marcat: Disasi ’90 / Ruiz ’20.

Eintracht Frankfurt vs Betis Sevilla 1-1 după prelungiri (3-2 la general)

Au marcat: Rodriguez ‘120+1 (a) / Iglesias ’90

Olympique Lyon vs FC Porto 1-1 (2-1 la general)

Au marcat: Dembele ’13 / Pepe ’27

West Ham United vs FC Sevilla 2-0 după prelungiri (2-1 la general)

Au marcat: Soucek ’39, Yarmolenko ‘112.

De știut:

• Echipele FC Barcelona, Atalanta Bergamo, Glasgow Rangers, Braga, Eintracht Frankfurt, Olympique Lyon și West Ham au obţinut calificarea în sferturi
  • RB Leipzig este calificată direct în sferturi, după ce formaţia Spartak Moscova a fost exclusă din competiţie din cauza invadării Ucrainei de către Rusia.