Înot: David Popovici, campion național în proba de 100 metri liber / Rezultatele zilei

David Popovici a câştigat titlul în proba de 100 m liber, miercuri, în prima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin olimpic, găzduite de Bacău.

David PopoviciFoto: Yoann Cambefort / AFP / Profimedia

Campion european la 200 m liber, Popovici a înregistrat timpul de 48 sec 50/100 și a fost urmat în clasamentul final de Constantin George Alexandru Stoica (CSA Steaua Bucureşti), 50 sec 36/100, şi de Patrick Sebastian Dinu (CS Farul Constanţa), 50 sec 52/100.

CSA Steaua a câştigat nu mai puţin de patru titluri, la 400 m liber feminin (Maysa Raţiu), 800 m liber masculin (Vlad Ştefan Stancu), ştafetă 4×100 m liber feminin (Maysa Raţiu, Sara Natalie Ivan, Gabriela Ioana Gâdea, Maria Claudia Gâdea) şi masculin (Dragoş Ghile, Antonio Andrei Costroj, Vlad Ştefan Stancu, Constantin George Alexandru Stoica), scrie Agerpres.

Rezultatele finalelor de miercuri

FEMININ

50 m bras

1. Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) 00:32:69

2. Brigitta Vass (CSŞ Viitorul Cluj-Napoca) 00:33:96

3. Sara Julia Fabian (CS Olimpia Bucureşti) 00:34:25

100 m spate

1. Aissia Claudia Prisecariu (ACS Nada Florilor Fălticeni) 01:04:39

2. Rebecca Aimee Diaconescu (CSM Braşov) 01:04:58

3. Delia Giorgiana Safcencu (CSM Piteşti) 01:06:59

400 m liber

1. Maysa Raţiu (CSA Steaua Bucureşti) 04:23:31

2. Eliza Elena Diamandescu (Renovatio Sport Club Bucureşti) 04:27:38

3. Eva Maria Paraschiv (ACS Atena Sport Club Constanţa) 04:33:20

200 m mixt

1. Alexandra Dobrin (CSM Corona Braşov) 02:17:28

2. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 02:19:88

3. Ana Maria Sibişeanu (CSA Steaua Bucureşti) 02:22:05

ştafetă 4×100 m liber

1. CSA Steaua Bucureşti (Maysa Raţiu, Sara Natalie Ivan, Gabriela Ioana Gâdea, Maria Claudia Gâdea) 03:59:86

2. CSA Steaua Bucureşti (Delia Elena Ostafi, Maria Verciuc, Ana Maria Sibişeanu, Diana Gabriela Stiger) 04:01:86

3. CS Olimpia Bucureşti (Irina Ana Preda, Sara Julia Fabian, Ana Irina Constantinescu, Maria Florentina Oprea) 04:07:26

MASCULIN

50 m fluture

1. Cătălin Paul Ungur (CS Universitatea Cluj) 00:24:55

2. Antonio Andrei Costroj (CSA Steaua Bucureşti) 00:24:57

3. Denis Laurean Popescu (CSŞ Reşiţa) 00:24:60

200 m spate

1. Alexandru Constantinescu (CS Olimpia Bucureşti) 02:04:57

2. Robert Andrei Badea (ACS Navi Bucureşti) 02:04:67

3. Carol Mihai Cojocaru (SCM Bacău) 02:05:25

100 m liber

1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 00:48:50

2. Constantin George Alexandru Stoica (CSA Steaua Bucureşti) 00:50:36

3. Patrick Sebastian Dinu (CS Farul Constanţa) 00:50:52

200 m bras

1. Daniel Alexandru Nicuşan (CSM Târgu Mureş) 02:19:42

2. Mihai Iacob (CSM Piteşti) 02:20:91

3. Darius Cătălin Petrache (CSA Steaua Bucureşti) 02:21:30

800 m liber

1. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua Bucureşti) 08:00:35

2. Ştefan Andrei Vasilescu (CSA Steaua Bucureşti) 08:24:96

3. Bogdan Alexandru Ştefănescu (CSM Corona Braşov) 08:29:28

ştafetă 4×100 m liber

1. CSA Steaua Bucureşti (Dragoş Ghile, Antonio Andrei Costroj, Vlad Ştefan Stancu, Constantin George Alexandru Stoica) 03:26:00

2. SCM Bacău (Ştefan Cozma, Robert Adam, Iustin Teodor Mistireanu, Dragoş Bălăiţă) 03:33:99

3. CSM Bucureşti (David Andrei Mihai, Tobias George Dumitrache, Petre Cristian Culea, Andrei Mircea Anghel) 03:34:87.

Etichete:

Distribuie articolul:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Articole similare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Articole populare

Newsletter

Rămai la curent cu cele mai importante știri ale momentului.