Irina Begu, eliminată în optimile WTA Lausanne – A cedat nouă gameuri la rând

Irina Begu a părăsit turneul de la Lausanne în optimi, fază a competiției de categorie WTA 250 unde sportiva noastră a fost învinsă de rusoaica Anastasia Potapova (locul 79 mondial).

Irina BeguFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ocupantă a locului 49 WTA și cap de serie numărul trei, Irina a început mai bine partida cu Anastasia, sportiva noastră conducând în primul set cu 3-0 și 4-1.

Din păcate, de la acel moment Begu a cedat nouă gameuri la rând (!), iar tabela a ajuns să arate 6-4, 4-0 pentru rusoaică.

Nu a mai fost cale de întoarcere, Potapova obținând victoria și calificarea în sferturile WTA Lausanne, scor 6-4, 6-2. Partida a durat o oră și 39 de minute.

De știut:

• Pentru participarea la turneul elvețian, Irina Begu va primi $3.800 și 30 de puncte în clasamentul WTA de simplu.

Ladies Open Lausanne are loc în perioada 11-17 iulie, pe zgură, iar premiile totale sunt în valoare de $251.750. Competiția face parte din categoria WTA 250.