Primul meci oficial al unei echipe din Ucraina după startul invaziei Rusiei s-a disputat la Bucureşti

Red. Sport •
HotNews.ro

Dinamo Kiev a fost învinsă, joi, cu scorul de 2-1, de echipa Sporting Lisabona, în optimile de finală ale UEFA Youth League, meci de fotbal care s-a disputat la Bucureşti, pe Stadionul Giuleşti.

Dinamo Kiev, echipa Under 19Foto: Dinamo Kiev / Facebook

Războiul din Ucraina, ziua 43. Cele mai importante evenimente sunt LiveText pe HotNews.ro.

A fost prima partidă oficială a unei echipe din Ucraina după startul ofensivei armate a Rusiei în această ţară.

Învingătorii au marcat prin Diogo Cabral, în minutele 2 şi 28. Pentru Dinamo Kiev a înscris Brazhko, în minutul 49, din penalti.

Sporting Lisabona s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei, fază în care va întâlni Benfica.

Meciul de joi a fost prima confruntare internaţională pe noul stadion al FC Rapid.

Spectatorii au avut acces gratuit şi au avut ocazia de a face donaţii la stadion pentru victimele războiului din Ucraina, informează News.ro.