Silviu Lung jr, în finala Cupei Turciei – Kayserispor a trecut de campioana Trabzonspor după un final nebun de meci

Kayserispor, cu portarul Silviu Lung jr titular, a obținut marți calificarea în finala Cupei Turciei, după ce a învins pe teren propriu, cu scorul de 4-2 (4-3 la general), echipa Trabzonspor, noua campioană.

Kayserispor si bucuria calificariiFoto: Twitter – Yukatel Kayserispor

Câştigătoarea campionatului Turciei a deschis scorul prin Nwakaeme (‘3). După pauză, gazdele au trecut în avantaj după reuşitele lui Bassan (’48) şi Hosseini (’59), dar Trabzon a egalat prin Bakasetas (’82).

Finalul a fost unul incendiar, gazdele marcând încă două goluri în prelungirile timpului regulamentar, prin Thiam (’90+1, penalty) şi din nou Bassan (’90+6).

Kayserispor se va duela pentru trofeu cu învingătoarea „dublei” dintre Sivasspor și Alanyaspor (returul se va juca miercuri, de la ora 20:30). În tur, Sivasspor s-a impus cu 2-1 în deplasare.

Finala este programată la 26 mai, la Istanbul, pe Stadionul Olimpic Ataturk.

Kayserispor a mai cucerit Cupa Turciei în 2008, scrie News.ro.