VIDEO CM Hochei: România, surclasată de Slovenia în primul său meci

Echipa națională de hochei pe gheață a României a fost învinsă categoric de reprezentativa Sloveniei, scor 9-1, miercuri, la Ljubljana, în primul său meci de la Campionatul Mondial, Divizia I, Grupa A.

Romania, surclasata la primul sau meci de la CM Hochei pe gheataFoto: Facebook – Federatia Romana de Hochei pe Gheata

După o primă repriză echilibrată, în care a marcat prin rusul naturalizat Evgeny Skachkov (11:01), România a încasat şase goluri în repriza secundă şi alte două în ultima repriză.

Pentru gazde au înscris Ziga Jeglic (09:00, 24:18), Miha Verlic (23:02, 39:03, 50:19), Ken Ograjensek (32:56), Luka Maver (35:33), Tadej Cimzar (40:00) şi Rok Ticar (44:00).

Pe 22 aprilie, România era învinsă de Slovenia cu 3-0 (0-0, 0-0, 3-0), într-un meci de pregătire în Slovacia.

Joi e programat meciul România – Coreea de Sud (16:30, ora României), scrie Agerpres.