VIDEO Cupa Europei: Alexandru Novac, aur la aruncarea suliței

Atletul român Alexandru Novac a obținut medalia de aur la aruncarea suliței, duminică, la Cupa Europei de aruncări.

Alexandru NovacFoto: Ben Stansall / AFP / Profimedia Images

Novac a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului cu performanţa de 80,49 metri.

Este cea mai bună performanță a sportivului clasat pe locul 12 în aceeași probă la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Argintul a fost obţinut de letonul Patriks Gailums (79,49 m), iar bronzul a revenit italianului Roberto Orlando (78,19 m).

Bianca Florentina Ghelber, care s-a clasat pe 6 la JO 2020, cel mai bun rezultat al unui atlet român, a încheiat pe locul 11 la aruncarea ciocanului, cu 67,40 m.

Andrei Rareş Toader a ocupat poziţia a opta la aruncarea greutăţii, cu 19,72 m. Ana Adela Stanciu a terminat pe 6 la aruncarea ciocanului Under-23, cu 62,37 m.

Franţa a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii la competiția desfășurată la Leiria (Portugalia), cu 3 de aur, 1 de argint, urmată de Italia (2-1-3) şi Turcia (2-1-0). România a fost pe locul 8, conform Agerpres.

Momentul în care Alexandru Novac primește medalia de aur la aruncarea suliței la Cupa Europei:

sursa: Adjud News