Vipers Kristiansand a câștigat Liga Campionilor pentru a doua oară la rând / Cristina Neagu, golgheterul competiției

Vipers Kristiansand a câştigat trofeul Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins duminică formaţia Gyor ETO, la Turneul Final Four de la Budapesta,

Vipers Kristiansand a castigat Liga Campionilor la handbal femininFoto: ehfcl.eurohandball.com

În finala de duminică, Vipers s-a impus cu scorul de 33-31 (15-13) şi a cucerit al doilea trofeu consecutiv.

Crina Pinte, pivotul naţionalei României, a marcat 3 goluri pentru Gyor.

De știut:

• Tot duminică, medalia de bronz a revenit echipei Metz Handball, scor 32-26 (18-12), cu Team Esbjerg, în finala mică a Ligii Campionilor.
  • În acest sezon, CSM Bucureşti nu a trecut de sferturile LC şi a pierdut titlul naţional la doar un punct diferenţă în favoarea Rapid Bucureşti, însă are şanse să primească un wild-card în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, scrie News.ro.
  • În ciuda eliminării premature din competiție a echipei CSM București, Cristina Neagu (aleasă și în All Star Team) a încheiat pe primul loc în topul celor mai bune marcatoare, cu 110 goluri. Podiumul este completat de Nora Mork (Vipers -107) şi Henny Reistad (Team Esbjerg – 104).